قیمت یک گرم نقره چند؟

قیمت یک گرم نقره

حتما می‌دونید که قیمت نقره و طلا و کلا فلزات گرانبها در بازارهای جهانی به اونس حساب می‌شه. در بازارهای جهانی واحد گرم یک واحد فرعی به شمار می‌ره. اما در بازار ایران در خرید و فروش نقره از واحد گرم و مثقال استفاده می‌شه. هر مثقال نقره معادل ۴/۶۸۳ گرم هست و شما با شنیدن کلمه مثقال از فروشنده، خودتون می‌تونید قیمت مثقال نقره رو به قیمت یک گرم نقره تبدیل کنید.

به دست آوردن قیمت یک گرم نقره در لحظه

قیمت نقره، طلا و سایر فلزات گرانبها در بازار ایران با تومان مورد محاسبه قرار می‌گیره. از طرف دیگه قیمت نقره بسته به قیمت بازارهای جهانی هست. پس قیمت نقره در ایران چه جوری باید محاسبه بشه؟ این رو باید در نظر بگیرید که قیمت نقره در سطح جهانی به دلار آمریکا محاسبه می‌شه. پس دانستن قیمت دلار در ایران مهمترین شاخص در تعیین قیمت یک گرم نقره هست.

شما فقط کافیه قیمت هر اونس نقره ۹۹۹ یا ۹۲۵ رو به دلار بدونید. بعد این قیمت رو به قیمت روز دلار در ایران ضرب بکنید. عددی که به دست می‌یاد قیمت هر اونس نقره خالص یا استرلینگ به تومان هست. به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از اونس نقره یا طلا می‌شه، منظور همون اونس تروا هست. هر اونس تروا معادل ۳۱/۱۰۳۵ گرم هست.  با یک مثال، قیمت یک گرم نقره رو در بازار ایران با هم تمرین می‌کنیم.

انجام یک تمرین برای قیمت گرمی نقره

خیلی پیش می‌یاد که از جلوی نقره فروشی‌ها یا طلافروشی‌ها رد می‌شید و یک تابلوی بزرگ جلوی مغازه‌ها می‌بینید. روی این تابلو قیمت لحظه‌ای نقره، طلا و دلار آمریکا رو نوشته. حتما با خودتون فکر کردید که این اعداد رو از کجا می‌یارن؟ اصلا قیمت یک گرم نقره روی این تابلو چه جوری حساب شده؟ برای اینکه به راحتی و مرحله به مرحله بتونید قیمت هر گرم نُقره رو دربیارید، یک مثال رو با هم انجام می‌دیم.

قیمت یک گرم نقره خالص
موقع محاسبه قیمت نقره باید در نظر بگیرد که قیمت نقره استرلینگ رو محاسبه می‌کنید یا نقره خالص رو

برای انجام این تمرین، قبل از هر ضرب و تقسیمی، شما باید دو عدد رو از روز اینترنت پیدا کنید. لازم نیست که خیلی دقیق باشه. یکی قیمت هر اونس نقره در بازار جهانی هست. و دوم قیمت هر دلار آمریکا به تومان. این دو تا رو که داشته باشید، به راحتی می‌تونید قیمت یک گرم نُقره رو در بازار ایران به دست بیارید. در این تمرین، قیمت هر گرم نقره خالص یا نقره ۹۹۹ رو برای تاریخ امروز یعنی جمعه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۰ به دست می‌یاریم. البته به یاد داشته باشید که جمعه، روز تعطیل بازار ایران هست. اما شاخص قیمت دلار رو همون پنجشنبه در نظر می‌گیریم.

قیمت هر اونس نقره در بازار جهانی (۱۵ اکتبر ۲۰۲۱): ۲۳/۲۴ دلار ایالات متحده آمریکا

هر اونس نقره ۹۹۹ به گرم: ۳۱/۱۰۳۵

قیمت دلار در بازار ایران (جمعه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۰): ۲۷۰۸۷ تومان

قیمت یک گرم نُقره در بازار ایران (جمعه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۰): حدود ۲۰۲۳۸ تومان

قیمت یک گرم نقره نحوه محاسبه

قیمت هر مثقال نقره رو چی کار کنم؟

اگر فروشنده قیمت نقره رو بر حسب مثقال به شما بگه، جای نگرانی نیست. فقط کافیه بدونید که هر مثقال نقره معادل ۴/۶۸۳ گرم هست. اگر قیمت یک گرم نقره رو در عدد ۴/۶۸۳ ضرب کنید، قیمت هر مثقال نقره به دست می‌یاد. در مثال بالا قیمت یک گرم نُقره ۲۰۲۳۸ تومان شد. اگر این عدد رو در ۴/۶۸۳ ضرب کنیم، می‌شه 94774 تومان. یعنی امروز جمعه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۰، قیمت هر مثقال نقره در بازار ایران برابر است با 94774 تومان. به همین راحتی!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.