انگشتر و انواع آن

انگشتر و انواع آن نقره نجارزادگان اصفهان خرید و فروش شمش ساچمه و زیورالات

انگشتر و انواع آن عنوان موضوعی‌ست که در این نوشته به آن می‌پردازیم. در طول تاریخ، انسان بسته به نوع فرهنگ و باورهای خاص خود، انگشترهای مختلفی را ساخته است. شاید انگشتر ماه تولد از معروف‌ترین حلقه‌هایی‌ست که انسان، آن را بر اساس اعتقاد باستانی خود به وجود آمده است. انسان از قدیم با سنگ و فلز سر و کار داشته است. از این رو نوعی نیرویی ماورایی برای آن قائل است. از این رو همواره به دنبال به همراه داشتن نوعی نماد از آن نیروی ماورائی در نزد خود بوده است. او با این نمادها با خدا یا خدایان خود مرتبط بوده و از آنها کمک می‌گرفته است. در واقع انگشتر نشانگر نماد یا سمبلی آئینی در تمامی ادیان و فرهنگ‌هاست.

تحول انگشتر در طول تاریخ

اولین نشانه‌های استفاده از انگشتر و تولید آن به هزاره سوم قبل از میلاد و به تمدن‌های “دره سند”، “سومر” و “مصر” برمی‌گردد. در مصر باستان، طرح‌های انگشتر پیچیده‌تر از نمونه‌های هندی و سومری بود. مصریان از این انگشترها به عنوان هدیه سال نو استفاده می‌کردند. هنرمندان یونانی به خاطر نبود طلا، انگشترها را به تقلید از تمدن مصر از نقره می‌ساختند. طرح قاب لوزی از مرسوم‌ترین طرح‌های انگشتر در این دوره بود. در تمدن روم، ساخت انگشتر دچار تحول بزرگی شد.

در این دوره انگشتر با قابی پهن و با نگینی بیضی‌شکل ساخته می‌شد. امروزه انگشترهای رومی در میان جوانان از جایگاه مهمی برخوردار است. در قرون وسطی استفاده از چندین انگشتر در یک دست رواج یافت. در این دوره به جواهرات به عنوان نیروی محافظ انسان در مقابل شیاطین توجه می‌شد. از این رو حکاکی بر روی انگشتر و انگشترهای کتیبه‌ای (طلسم) از طرفداران زیادی برخوردار بود. به نظر می‌رسد قرارگیری انگشتر ازدواج در دست چپ از این دوران به یادگار مانده است. امروزه در ایران استفاده از انگشتر شرف شمس از جمله سنت‌های باقی مانده از این دوران است.

مدل‌های مختلف انگشتر

پس از گذشت چندین هزار سال از ابداع انگشتر، مدل‌های مختلفی توسط انسان ساخته شده است. استادکاران، هر کدام از این مدل‌ها را در مقاطع مختلف تاریخی و تحت تاثیر باورهای متعددی ساخته‌اند. باید توجه داشت که دستیابی هر کدام از تمدن‌ها به مواد معدنی مختلف، در ساخت انگشتر موثر بوده است. در زیر به برخی از مدل‌ها و استایل‌های انگشتر اشاره می‌کنیم.

آکروستیک

آکروستیک (Acrostic) به نوعی از انگشتر می‌گویند که در آن، با استفاده از سنگ‌های قیمتی، پیام‌های احساسی و عاشقانه را به مخاطب انتقال می‌دهند. این انگشتر در قرن نوزدهم توسط شرکت جواهرسازی Mellerio dits Meller ساخته شد. انگشترهای آکروستیک از رایج‌ترین انگشترها در دوره ویکتوریا بودند. در این نوع انگشتر، هر سنگی نماد حرف اول یک کلمه است. این کلمات ممکن است “عزیزترین”، “با احترام” و “عشق” باشد. بنابراین برای ساختن این کلمات از کنار هم قرار گرفتن سنگ‌های گران قیمت استفاده می‌کنند.

به همین خاطر بر روی انگشتر آکروستیک، ردیفی از سنگ‌های قیمتی چیده می‌شود. نحوه این چیدمان نشان‌دهنده کلمات است. برای نوشتن کلمات از حروف اول سنگ‌های A: amethyst، ،D: diamond، E: emerald، G: garnet، L: lapis lazuli، O: opal، R: ruby، S: sapphire، T: topaz or turquoise و V: vermarine استفاده می‌کنند. برای مثال برای ایجاد کلمه Love به معنی عشق بایستی از L: lapis lazuli، O: opal، V: vermarine، E: emerald استفاده کرد. ساخت انگشتر آکروستیک در دوره کنونی نیز ادامه دارد.  

1,070,000 تومان
555,000 تومان
287,000 تومان
693,000 تومان

انگشتر عقیق

عقیق (Aqeeq و Agate) ریشه عربی و ترکی دارد. انگشتر عقیق از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است. این سنگ نوعی سنگ آتشفشانی‌ست. کوارتز از عناصر اصلی تشکیل‌دهنده آن است. سابقه استفاده از عقیق در جواهرسازی به یونان باستان برمی‌گردد. علاقه بر جواهرات، از سنگ عقیق برای ساختن نشان‌های حکومتی و مهر نیز استفاده می‌کردند. رنگ این سنگ نارنجی متمایل به طلایی بوده و در فقه اسلامی توصیه زیادی به استفاده از آن شده است. استفاده از عقیق به عنوان سنگ انگشتر به اوایل دوره اسلامی برمی‌گردد.

انگشتر ماه تولد

ماه تولد (Birthstone) از پرطرفدارترین انگشترهای موجود در بازار است. به نظر می‌رسد ارتباط بین شان و احترام ماه‌های دوازده‌گانه و سنگ‌ها به دین یهودیت برمی‌گردد. اما سنگ ماه تولد از باورهای جدیدی است که سابقه آن به قرن هجدهم و در فرهنگ غربی برمی‌گردد. در این اعتقاد، هر انسانی در هر ماهی که متولد شود، سنگ همان ماه را باید لمس کند. اما سوال اینجاست که چه سنگی برای چه ماه تولدی مناسب است؟ انجمن ملی جواهرسازان ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۱۲ برای نخستین بار لیستی از سنگ‌های قیمتی را بررسی و سنگ‌های مناسب با هر ماه تولد را اعلام کرد. این لیست تا به امروز و توسط انجمن‌های سنگ‌شناسی و جواهر سازی در کشورهای مختلف در حال تکمیل شدن است.

برای مثال الماس برای فروردین، زمرد برای اردیبهشت، مروارید برای خرداد، یاقوت سرخ برای تیر، زبرجد برای مرداد، یاقوت کبود برای شهریور، لاجورد برای مهر، توپاز برای آبان، فیروزه برای آذر، عقیق برای دی، آمیتیسیت برای بهمن و کوارتز برای متولدین اسفند پیشنهاد می‌شود. در فرهنگ کشورهای خاورمیانه و شرق آسیا به جای ارتباط میان سنگ و ماه تولد به ارتباط میان سنگ و طالع (اجرام آسمانی) تاکید می‌شود. در این سنت، طالع هر فردی با یکی از اجرام آسمانی گره خورده است. بنابراین هر سنگ نماد یک جرم آسمانی‌ست که با سرنوشت انسان هم‌جهت است. به همین خاطر هر فرد با استفاده از سنگ مربوط به طالع خود می‌تواند به نیروهایی مجهز شود که از بلاهای طبیعی به دور باشد.

انگشتر کامِئو

کامئو انگشتری است که بر روی نگین آن، طرحی خاص را کنده‌کاری بکنند. طرح کامئو به صورت برجسته است. ممکن است طرح کامئو بر روی سنگ عقیق کنده کاری شود. طرح روی سنگ بایستی با رنگ زمینه متضاد باشد تا کل طرح به خوبی قابل تشخیص باشد. از جمله طرح‌های انگشتر کامئو می‌توان به پرتره شخصیت‌های مشهور اشاره کرد. در سال‌های اخیر انگشترهای کامئو با طرح شخصیت‌های تاریخی در بازار جواهرات ایران طرفدارانی را به خود جلب کرده است. شاید از معروف‌ترین انگشترهای کامئو در ایران بتوان به سمبل “فروهر” و “ماه و ستاره” اشاره کرد.

انگشتر چمپیون‌شیپ

حلقه قهرمانی (Championship Ring) یا انگشتر چمپیون‌شیپ، انگشتری است که به قهرمان ورزشی در کالج‌ یا مسابقات قهرمانی در آمریکای شمالی داده می‌شود. از مهمترین مسابقاتی که در آن از حلقه قهرمانی استفاده می‌شود، لیگ بستکبال NBA است. مسئولین برگزاری مسابقات در آمریکای شمالی به اعضاء تیم نخست، یک حلقه به نشانه قهرمانی به رسم قهرمانی اعطا می‌کنند. این حلقه به جای کاپ قهرمانی و تنها نصیب تیم قهرمان می‌شود. این حلقه‌ها از ارزش بالایی برخوردار هستند. به طوری که برخی از آنها تا ده‌ها هزار دلار قیمت دارند. امروزه از چنین حلقه‌هایی در برخی از مسابقات استرالیا و ایتالیا نیز استفاده می‌شود.

480,000 تومان
263,000 تومان
749,000 تومان

انگشتر کلاداگ

کلاداگ (Claddagh Ring) یکی از انگشترهای سنتی ایرلند است. طرح این انگشتر از دو بخش تاج و قلب تشکیل شده است. قلب نشانگر عشق و تاج نشانه وفاداری‌ست. قسمت رینگ نیز به صورت دو دَست است که همدیگر را دربرگرفته‌اند. طرح اولیه این انگشتر مربوط به قرن هفدهم میلادی است. به این حلقه، انگشتر فِد (Fede) به معنای “دست‌های به هم پیوسته” نیز می‌گویند. به عبارت دیگر انگشتر کلاداگ تصویری از عشق دو عاشق را به تصویر می‌کشد. از این انگشتر به نشانه دوستی عمیق و عشق بین تازه‌دامادان و تازه‌عروسان و نیز دوستان صمیمی مبادله می‌شود.

انگشتر کلاس

حلقه کلاس (Class Ring) یا فارغ‌التحصیلی از انگشترهای عروف در ایالات متحده آمریکا و کاناداست. این انگشتر معمولا به شاگردان سال آخر دبیرستان یا کالج اهدا می‌شود. برای ساختن این انگشتر می‌توان از سنگ‌های مصنوعی مانند یاقوت کبود صنعتی استفاده کرد. این انگشتر در دهه هفتاد میلادی در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. از نمونه‌های آن می‌توان به انگشتر کلاس در مدرسه عالی دماوند در تهران اشاره کرد. این مدرسه در سال ۱۳۴۸ تاسیس و تا سال ۱۳۵۷ به فعالیت مشغول بود. این کالج هم‌اکنون در اختیار دانشگاه پیام نور است.

انگشتر نامزدی

حلقه نامزدی (Engagement Ring) برای اعلام نامزدی آقا و خانم به کار می‌رود. تا یک دهه گذشته چنین حلقه‌ای در فرهنگ کشور ما به ندرت به کار می‌رفت. چرا که مرحله نامزدی در فرهنگ ازدواج ایرانی وجود نداشت. و زوجین پس از گفتگو در مورد ازدواج با یکدیگر عقد می‌کردند. بنابراین از انگشتر عقد یا ازدواج استفاده می‌کردند. در فرهنگ غربی، انگشتر نامزدی به شریک احتمالی اهدا می‌شود. و ممکن است که این شراکت به هر دلیلی و در هر یک از مراحل آشنایی دچار تغییراتی شود. حلقه نامزدی ممکن است به صورت متحدالشکل و یا متفاوت در نظر گرفته شود. در بیشتر مواقع، زوجین پس از تصمیم بر ازدواج، حلقه نامزدی را به عنوان حلقه ازدواج به کار می‌برند. حلقه نامزدی در انگشت نشان در دست چپ قرار می‌گیرد. البته ممکن است در برخی از کشور، به گونه دیگری استفاده شود.

انگشتر یا حلقه کوکتل

حلقه کوکتل از سابقه‌ای ۱۰۰ ساله برخوردار است. این انگشتر از دهه ۲۰ قرن بیستم رایج شد. کوکتل، انگشتری به نسبت بزرگ است. سنگ مرکزی این انگشتر نیز بزرگ بوده و چندین جواهر یا سنگ قیمتی کوچک‌تر، آن را احاطه می‌کند. دلیل نامگذاری این جواهر با نوشیدنی به نام کوکتل گره خورده است. در دهه بیستم در ایالات متحده آمریکا، مصرف الکل ممنوع بود. از این رو مهمانی‌های زیرزمینی از گستردی وسیعی برخوردار بود. در این مهمانی‌ها برای کم رنگ کردن ممنوعیت الکل، اقدام به تولید کوکتل می‌کردند. کوکتل نوعی نوشیدنی است که از ترکیب آب میوه‌های مختلف و الکل تهیه می‌شود. بنابراین وجود الکل را در میان آبمیوه مخفی می‌کردند.

ناموجود
330,000 تومان
749,000 تومان
587,000 تومان

به همین خاطر به این مهمانی‌ها، مهمانی کوکتل می‌گفتند. این دوران توام با آزادی‌های گسترده برای زنان و رواج تفکرات فمنیستی بود. به طوری که زنان به مانند مردان از موهای کوتاه، لباس‌هایی مردانه‌تر و در عین حال لباس‌های کوتاه و سیگار استفاده می‌کردند. ظهور حلقه کوکتل دقیقا مربوط به مهمانی‌های مخفی در این دوران است. این حلقه به نوعی نشان‌دهنده خودنمایی زنان در مقابل مردان بود. از این رو در طبقه‌بندی زیورالات، حلقه کوکتل بخشی از جواهرات فانتزی و تا حدودی استیتمنت دسته‌بندی می‌شوند. به خاطر استفاده از این حلقه در مهمانی‌های غیررسمی، به آن، حلقه یا انگشتر کوکتل می‌گویند. از ویژگی‌های اصلی این حلقه، استفاده از سنگ‌های رنگارنگ در آن است.

انگشتر دکتری

حلقه یا انگشتر دکتری (Doctoral Ring) همان طور که از نامش پیداست، مربوط به طبقه تحصیل‌کرده است. در کشورهای اسکاندیناوی مانند سوئد، نروژ و دانمارک از این انگشتر در مراسم اعطای مدرک دکتری استفاده می‌شود. این سنت به قرون وسطی برمی‌گردد. در سوئد، انگشتر دکتری از طلای زرد یا سفید ساخته می‌شود. در کشور نروز، هر دانشگاه برای فارغ‌التحصیلان دکتری خود از نوع خاصی از انگشترهای دکتری استفاده می‌کند. این انگشتر را روی انگشت اشاره دست راست می‌پوشند.

انگشتر کلیسا

حلقه یا انگشتر کلیسا (Ecclesiastical Ring) در بین صاحب‌منصبان کلیسا کاتولیک، به ویژه اسقف‌های کاتولیک و پاپ استفاده می‌شود. بزرگی این انگشتر از ویژگی‌های اصلی آن است. سنگ مورد استفاده در این انگشتر عمدتا از سنگ آمیتیسیت است. قسمت حلقه این انگشترها به صورت کشویی‌ست. به طوری که می‌توان اندازه آن را به تناسب اندازه دست اسقفان، کم یا زیاد کرد. به حلقه پاپ، حلقه ماهی‌گیر یا Annulus Piscatoris می‌گویند. ماهی‌گیر استعاره‌ای برگرفته از انجیل مَرقُس است که در آن آمده است: “«به دنبال من بیایید و من به شما نشان خواهم داد که چگونه انسان‌ها را برای خدا صید کنید”. انگشتر ماهی‌گیر مختص هر پاپ ساخته می‌شود. در گذشته از این حلقه برای مهر و موم کردن اسناد استفاده می‌شود. اما امروزه به صورت یک مدالیون ساخته می‌شود. این مدالیون، بیضی شکل بوده و تصویر یک ماهی‌گیر بر روی آن نقش بسته است. معمولا این مدالیون پس از مرگ یا استعفای پاپ، شکسته می‌شود.

حلقه موی فیل

همان طور که از آن پیداست، این انگشتر از موی فیل (قسمت دم) ساخته می‌شود. در گذشته اعتقاد داشتند که انگشتر موی فیل (Elephant Hair Ring) از فرد در مقابل انرژی‌های منفی محافظت می‌کند. حلقه موی فیل از زیورالات باستانی در آفریقاست. در حکمت بومی آفریقا، فیل از جایگاه بالایی برخوردار است. به طوری که این حیوان را ارتباط‌دهنده میان زمین و آسمان می‌دانستند. از این رو همراه داشتن یک تار موی فیل را عاملی برای جلوگیری از آسیب و بیماری و شانس و ثروت تلقی می‌کردند.

انگشتر ابدیت

حلقه ابدیت (Eternity Ring)، حلقه‌ای زنانه است که به صورت رینگ است. در قسمت بیرونی رینگ، خطی پیوسته از سنگ‌های قیمتی (معمولا الماس) قرار می‌دهند. این خط نشانه‌ای از بی‌نهایت بودن عشق و محبت در قلب عاشق است. این انگشتر هدیه‌ای از طرف آقا به خانم است. ظهور این حلقه به قرن هیجدهم میلادی برمی‌گردد. در آن زمان، سنگ‌های این حلقه را از سنگ توپاز انتخاب می‌کردند. اما در آن زمان، به این حلقه، انگشتر ابدیت نمی‌گفتند. این مفهوم از دهه ششم قرن بیستم رایج شد.

1,070,000 تومان
817,000 تومان
727,000 تومان

انگشتر چشم

این حلقه همان انگشتری‌ست که در ایران به آن، انگشتر چشم و نظر (Eye Ring) می‌گویند. بعضا چشم و نظر به شکل اشک و یا یک قطره است. معمولا چشم در مرکز و نظر در اطراف آن قرار می‌گیرد. رنگ طرح چشم و نظر عمدتا به رنگ لاجوردی‌ست. بسیاری از افراد این انگشتر را به نشانه اقبال و شانس و مراقبت از خود در مقابل خطرات محیطی و انسانی به دست می‌کنند. چشم و نظر علاوه بر انگشتر، در گردنبند و گوشواره نیز خودنمایی می‌کنند.

انگشتر فِده

 فِده در زبان ایتالیایی به معنای “دست‌های به هم بسته شده” است. به همین خاطر انگشتر فده (Fede Ring) به شکل دو دست است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. حتما می‌توانید تصور کنید که دو دست فرد در هنگام کف زدن چگونه در کنار هم قرار می‌گیرد. فده دقیقا چنین فضایی را ترسیم می‌کند. در دوران باستان، این انگشتر به نشانه عشق بی‌پایان در میان آقا و خانم تلقی می‌شد. هم‌اکنون طرح‌های دیگری از این حلقه در دسترس است. به طوری که یک قلب در میان دو دست مشاهده می‌شود.

انگشتر زرهی

همان طور که از نام این انگشتر پیداست، شکلش شبیه یک زره است که تمامی انگشتر را پوشش می‌دهد. این انگشتر در دو نوع کوتاه و بلند ساخته می‌شود. به طوری که از پایه انگشت تا زیر ناخن را فرامی‌گیرد. مدل کوتاه آن قسمت پایه انگشت تا مفصل دوم انگشت را پوشش می‌دهد. انگشتر زرهی (Finger Armor Ring) به گونه‌ای ساخته می‌شود که به راحتی خم مشود. اخیرا این انگشترها رواج بالایی یافته‌اند. بسیاری از تولیدکنندگان، طرح‌های استیتمنت را بر روی این انگشتر پیاده می‌کنند.

انگشتر همجنس‌گرا

“حلقه رنگین کمان” یا “انگشتر گِی” (Gay Pride Ring یا Rainbow Ring)، انگشتری متشکل از هفت رنگ است که تشکیل یک رنگین کمان را می‌دهد. این رنگ‌ها، همان رنگ‌های به کار رفته در پرچم جامعه LGBT است که در تمامی تجمعات خود استفاده می‌کنند. این انگشتر در چند دهه گذشته به ویژه از آغاز قرن بیست و یکم از طرفداران بسیار برخوردار است. هم‌اکنون در برخی از جوامع غربی از این انگشتر برای ازدواج‌های درون گروهی در جامعه LGBT استفاده می‌شود.

انگشتر جیاردینِتی

در زبان ایتالیایی، جیاردینتی به معنای “باغ کوجک” است. در قسمت سر انگشتر جیاردینتی (Giardinetti Ring)، چندین سنگ کوچک و رنگی و یا طرح‌های گیاهی و تاج گل قرار می‌گیرد. که در کنار هم فضایی کوچک از طبیعت سرسبز را ایجاد می‌کنند. سابقه این انگشتر به قرن هفدهم میلادی برمی‌گردد. در این دوره، جواهرسازان به فکر الهام از مضامین طبیعت بودند. چرا که مصادف با عصر روشنگری و توجه خاص فلاسفه و دانشمندان به مسئله طبیعت بود. معمولا در قسمت سر انگشترهای جیاردینتی گرانبها از الماس استفاده می‌شود. در سایر موارد ممکن است از یاقوت کبود و زمرد استفاده شود. از معروف‌ترین انگشترهای جیاردینتی جهان می‌توان به انگشتر ماری آنتوانِت (Marie Antoinette، آخرین ملکه فرانسه قبل از انقلاب کبیر فرانسه) اشاره کرد. این انگشتر متعلق به قرن هیجدهم است. در این انگشتر از یک الماس با تاج گل استفاده شده است.

انگشتر گیمال

گیمال در زبان لاتین به معنای دوقلو است. انگشتر گیمال (Gimmal Ring) جزو انگشترهای چند تایی است. به عبارت دیگر انگشتر گیمال از چند حلقه تشکیل شده است که به همدیگر متصل می‌شود. این حلقه در قرن هیجدهم در آلمان و انگلستان در عصر ویکتوریا رایج فراوانی یافت. اما منشا زمانی آن به قرن سیزدهم میلادی برمی‌گردد. انگشتر گیمال از معروف‌ترین حلقه‌های ازدواج در قرون وسطی بود. مشهورترین انگشتر گیمال، انگشتر ازدواج مارتین لوتر با کاترین بورا در سال ۱۵۲۵ میلادی است. روی این انگشتر نوشته زیر مشاهده می‌شود: “کسی را که خدا به هم پیوسته است، هیچ کس را زیر پا نگذارد”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟

×