خرید و فروش نقره آب شده، ساچمه‌ای یا پنبه

نقره ساچمه‌ای

اگر به دنبال خرید و فروش نقره ساچمه یا پنبه و یا نقره آب شده هستید، فقط کافیه که پیام خودتون رو در بخش چت وبسایت یا واتس اپ نقره نما بنویسید. همکاران ما نقره آب شده یا ساچمه مورد نیاز شما رو در هر مقداری که تمایل داشتید در اسرع زمان براتون ارسال می‌کنند. نقره آب شده یا ساچمه نقره‌ای که در اختیار شما قرار داده می‌شه از کیفیت بالایی برخوردار هست و در قبال اون، فاکتور فروش معتبر صادر می‌شه. نقره نما با تجربه چندین ساله‌ای که کسب کرده، نقره خام رو از مطمئن‌ترین مسیرهای ممکن تهیه و آب کرده و در نهایت در اختیار مشتریان خود قرار می‌ده.

نقره ساچمه‌ای
برای فروش یا خرید ساچمه یا پنبه، روی عکس کلیک کنید

نقره آب شده

نقره آب شده همان نقره خالص هست. عیار نقره آب شده ممکنه ۹۲۵ یا ۹۹۹ باشه. این بستگی به نقره‌ای داره که آب شده. برای مثال اگر زیورآلات نقره ذوب شده و تبدیل به شمش بشه، عیارش ۹۲۵ هست. و اگر ساچمه آب بشه و تبدیل به شمش بشه، عیارش ۹۹۹ هست. نقره بعد از اینکه آب شد، به صورت شمش درمی‌یاد. به عبارت دیگه، نقره بعد از آب شدن، داخل قالب‌های مخصوصی ریخته و تبدیل به شمش می‌شه. منتها این شمش‌ها مثل شمش‌های بانکی نیست. بلکه تضمینش خود شمش نقره خالص هست. این شمش در بازار مثل پول نقد هست و ارزش لحظه‌ای آن بستگی به قیمت بازار داره.

عیار نقره آب شده، به صورت اَنگ بر روی آن درج می‌شه. شما هم موقع خرید بایستی به عیار نقره آب شده دقت کنید. نکته‌ای که بایستی به اون توجه کنید اینه که موقع خرید نقره آب شده از فروشنده درخواست فاکتور بکنید. در فاکتور فروش مقدار دقیق نقره آب شده و عیار آن مشخص می‌شه. این فاکتور بایستی ممهور به مهر فروشگاه یا کارگاهی باشه که شما اون شمش رو خریداری کردید. نقره آب شده، مناسب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری روی نقره هست. تیم نقره نما با تجربه چندین ساله به شما مشتری عزیز پیشنهاد می‌کند که برای سرمایه‌گذاری، گزینه نقره آب شده را انتخاب کنید.

نقره ساچمه (گوارسه) یا پنبه چیه؟

هنرمندان نقره ساز برای اینکه بتونند از نقره در جواهرسازی و یا صنعت استفاده کنند، اون رو به شکل گلوله‌های کوچکی درمی‌یارند. نقره‌سازان به این گلوله‌ها نقره ساچمه‌ای یا ساچمه یا گوارسه و یا نقره پنبه می‌گن. در واقع ساچمه نقره همون نقره خام هست که به نوعی مواد اولیه نقره‌سازی یا نقره کاری به شمار می‌ره. به عبارت دیگه هر نقره سازی که بخواد مواد اولیه ساخت انگشتر نقره، پلاک نقره، گوشواره نقره، گردنبند نقره و حتی ظروف نقره رو داشته باشه، بایستی نقره رو به صورت ساچمه یا پنبه و یا گوارسه خریداری کنه.

گوارسه چیه؟

در بازار ایران، اصطلاح دیگه‌ای برای ساچمه نقره رایجه که کمی عجیب به نظر می‌رسه. فعالین نقره به ساچمه نقره بیشتر گوارسه می‌گن. در واقع گوارسه همون Pure Silver Shot هست. یعنی گلوله‌های کوچک نقره. گوارسه اصل تولید کشور سوئیس هست. اما در داخل ایران هم به گلوله‌های ریز نقره که توسط برخی از کارگاه‌ها تولید می‌شه، گوارسه می‌گن. در صورت نیاز به گوارسه، لطفا با کارشناس فروش نقره نما تماس حاصل نمایید.

ساچمه نقره نما اصفهان
گوارسه تولیدی در نقره نما

عیار ساچمه یا گوارسه

همانطور که در مقاله عیار نقره نیز توضیح داده شد، نقره خالص یا نقره خام (یا نقره ۹۹۹) بسیار نرم است. در اصطلاح علمی، نقره به نسبت طلا از چکش‌خواری کمتری برخوردار است. شاید دلیل آن پیوندهای فلزی ضعیفی باشد که ساختار نقره را تشکیل داده است. معمولا برای افزایش مقاومت نقره و ساخت زیورآلات از آن، فلزات دیگری را در ساختار فلز نقره به کار می‌برند. با این کار، عیار نقره را تا ۹۲/۵ پائین آورده و بر استحکام آن اضافه می‌کنند. به چنین نقره‌ای، نقره استرلینگ گفته می‌شود.

استفاده‌ها و کاربردهای نقره خام

هدف از خرید نقره خام صرفا به کار بردن آن در صنعت جواهرسازی و زیورآلات نیست. بلکه در صنایع دیگری مانند الکترونیک، داروسازی و پزشکی نیز استفاده‌های فراوانی دارد. نقره فلزی ضد باکتری بوده و در صنعت داروسازی برای ساخت داروهای آنتی باکتریال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پزشکی و همیوپاتی نیز به طور گسترده از این فلز استفاده می‌شود. همچنین از نقره در دندانپزشکی به منظور ساخت آمالگام (پر کردن دندان) استفاده می‌شود. شاید به جرات بتوان گفت که امروزه یکی از گسترده‌ترین کاربردهای نقره در صنعت به غیر از تولید بردها و مدارهای الکترونیکی، استفاده از آن در ساخت پنل‌های خورشیدی است. نقره فلزی به شدت هادی گرما بوده و دقیق‌ترین انتخاب در ساخت پنل‌های خورشیدی به شمار می‌رود.  

چرا نقره خام را تبدیل به نقره ساچمه‌ای (نقره پنبه یا گوارسه) می‌کنند؟

برای پاسخ به این سوال، در ابتدا باید اشاره کنیم که برای ساخت زیورآلات طلا یا نقره بایستی از تکه‌های طلا یا نقره به عنوان مواد اولیه استفاده کنیم. این تکه‌های طلا یا به صورت شمش است و به صورت ساچمه یا گوارسه. طلاکاران معمولا طلای آب شده را بیشتر به شمش تبدیل می‌کنند. و نقره آب شده را بیشتر به شکل ساچمه درمی‌آورند. توجه کنید که نقره به صورت شمش نقره نیز در بازار یافت می‌شود. اما نه به منظور مواد اولیه، بلکه بیشتر به شکل شمش‌های یادبود (شبیه سکه‌های طلای پارسیان).

شاید دلیل این تفاوت، به میزان ارزش این دو فلز و راحتی کار در ساخت جواهرات و زیورآلات برمی‌گردد. مسلما طلا، فلزی بسیار ارزشمندتر از نقره بوده و شکل شمش آن نیز طرفداران زیادی دارد. اما نقره به دلیل ارزان بودن، در صورتی از ارزش بالایی برخوردار است که تبدیل به زیورآلات نقره بشود. به این نکته نیز توجه کنید که معمولا قیمت شمش نقره به نسبت نقره ساچمه‌ای، ۲۰ تا ۳۰ درصد گران‌تر است. بنابراین مسلما خرید ساچمه نقره‌ای یا گوارسه برای تولید زیورآلات نقره به صرفه‌تر خواهد بود.

نقره ساچمه‌ای
گلوله‌های نقره که از ذوب کردن نقره‌های شکسته به دست آمده است

به عبارت ساده‌تر، تولیدکنندگان نقره با خرید ساچمه نقره در حقیقت مواد اولیه تولید خود را جور می‌کنند. برای تولید ساچمه نقره، روش بسیار ساده‌ای وجود دارد. ابتدا سطل‌های مخصوص بزرگی را پر از آب یخ می‌کنند. سپس تکه‌های یخ فراونی را در داخل سطل قرار می‌دهند. در این مرحله، اتفاق جالبی می‌افتد و بلافاصله نقره مذاب به شکل گلوله یا ساچمه درمی‌آید.

در کنار ساچمه نقره، قرص نقره هم داریم!

برای اینکه قرص نقره را توضیح بدهیم، بایستی کمی در مورد غالکاری یا قالکاری اطلاعاتی ارائه بدهیم. نقره سازان به نقره بازیافتی، غال یا قال می‌گویند. صنعتگران نقره‌های بازیافتی یا غیر قابل استفاده را ذوب می‌کنند تا دوباره در ساخت جواهرات نقره استفاده بکنند. به این کار غالکاری یا قالکاری می‌گویند. البته معمولا جدا کردن نقره از مواد بازیافتی، مانند قطعات الکترونیکی هم قالکاری به حساب می‌آید.

قالکاری، طرفداران زیادی دارد و صنعت بسیار بزرگ و پول‌سازی به شمار می‌رود. شما حتما اسم قرص نقره را شنیده‌اید. قرص نقره همان نقره‌ای است که از قالکاری به دست می‌آید. صنعتگران قرص نقره را از نقره‌های شکسته، خاک کارگاه‌های نقره‌سازی، قطعات صنعتی و مواد معدنی تولید می‌کنند. غالکاری در کوره‌های مخصوصی که به کوره غال معروف است انجام می‌شود. جدا کردن نقره از چنین موادی، مراحل مختلفی دارد و فرآیند نسبتا پیچیده‌ای دارد.

نقره ساچمه‌ای
آب کردن نقره‌های دست دوم شکسته با استفاده از آتش

معمولا به دلیل ارزان‌تر بودن نقره‌ای که با غالکاری به دست می‌آید، بیشتر تولیدکنندگان زیورآلات ترجیج می‌دهند که از چنین نقره‌هایی استفاده کنند. البته قبل از اینکه از قرص نقره در ساخت زیورآلات نقره استفاده کنند، ناخالصی‌های موجود در آن را جداسازی می‌کنند. این کار با روش‌های مختلفی مانند ذوب یا حرارت الکتریسیته انجام می‌شود.

چطور تشخیص بدهیم که ساچمه نقر‌ه‌ای اصل است یا تقلبی؟

اگر شما در زمینه تولید زیورآلات نقره تازه‌کار هستید. و یا می‌خواهید به منظور حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خرید نقره کنید، باید مراقب ساچمه‌های نقره تقلبی باشید. متاسفانه افرادی متقلب و سودجو در بازار نقره فعالیت می‌کنند که ساچمه‌هایی بسیار شبیه به نقره تولید می‌کنند. تشخص این ساچمه‌ها بجز با استفاده از مواد شیمیایی قابل تشخیص نیست. در این موارد استفاده از محلول شورتر اکیدا پیشنهاد می‌شود. حتما توصیه می‌کنیم مقالات کارشناسی ما را که در وبسایت نقره نما، قرار دارد مورد مطالعه قرار بدهید. از طرف دیگر اگر تولیدکننده هستید، حتما از یک فرد خبره در هنگام خرید ساچمه نقره‌ای استفاده کنید. شما می‌توانید جهت مشاوره با کارشناسان نقره نما تماس بگیرید. و سوالات خودتان را با آنها در میان بگذارید. ما سعی می‌کنیم کاربردی‌ترین و عملی‌ترین پاسخ را در اختیار شما قرار دهیم.

نقره خام ترکیه بخریم یا ایرانی؟

نقره خام ایرانی از نظر قیمتی در مقایسه با نقره خام ترکیه همواره با قیمت‌های پائین‌تری معامله می‌شود. البته باید توجه کنید که این دو نوع نقره از نظر خلوص و حتی کیفیت نیز تفاوت‌های عمده‌‌ای با یکدیگر دارند. در بازار ایران برای اینکه قیمت نقره خام را به کمترین میزان خود برسانند، معمولا نقره‌های بازیافتی (غال یا قال) یا نقره‌های آب شده را به ساچمه تبدیل می‌کنند.

خرید شمش نقره
برای خرید شمش نقره از مشورت ما بهره‌منده شوید (روی عکس کلیک کنید)

نقره خام یا ساچمه نقره را از کجا بخریم؟

نوسانات بازار نقره در دو سال گذشته باعث شده که تولیدکنندگان زیورآلات نقره با کاهش قابل توجه تقاضا مواجه شوند. از مهمترین دلایل کاهش تقاضا، افزایش هزینه‌های مواد اولیه و هزینه‌های تولید زیورآلات نقره است. در نتیجه بالا بودن بهای تمام شده این فلز گران‌قیمت بوده است.

یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های تولید زیورآلات نقره، خرید نقره ساچمه‌ای با قیمت مناسب و بعضا زیر قیمت بازار نقره است. یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های تولید زیورآلات نقره، خرید نقره ساچمه‌ای با قیمت مناسب و بعضا زیر قیمت بازار نقره است. فروشگاه نقره نما در زمینه خرید و فروش ساچمه یا پنبه دارای چندین سال تجربه مستمر است. اگر شما از تولیدکنندگان زیورالات نقره هستید، می‌توانید سفارش خرید خود را در نقره نما ثبت کنید.در صورت داشتن هر گونه سفارش نقره ساچمه‌ای فرم مربوط در بخش “خرید نقره” را تکمیل نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سفارش شما رسیدگی کرده و ساچمه نقره‌ای مناسب با هزینه شما را در اختیارتان قرار خواهند داد.

نقره نما با داشتن چندین سال تجربه ، فرصتی استثنایی برای تولیدکنندگان زیورآلات نقره فراهم آورده است. در صورت داشتن هر گونه سفارش نقره ساچمه‌ای فرم مربوط در بخش “خرید نقره” را تکمیل نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سفارش شما رسیدگی کرده و ساچمه نقره‌ای مناسب با هزینه شما را در اختیارتان قرار خواهند داد.

خرید نقره دست دوم
برای فروش یا خرید نقره دست دوم، فرم را تکمیل کنید (روی عکس کلیک کنید)

آیا می‌توان از ساچمه نقره برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد؟

با اینکه بر اساس رسمی قدیمی در کشور ایران، معمولا بیشتر از فلز طلا برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی استفاده می‌کنند، اما در سایر کشورها از فلز نقره نیز برای سرمایه‌گذاری بلند مدت و سودآور استفاده می‌شود. در یک سال اخیر که قیمت طلا و سکه نوسانات زیادی را شاهد بوده و تب و تاب بازارهای سرمایه نظیر بورس اوراق بهادار تهران فروکش کرده است، افراد اقبال نسبتا مناسبی نسبت به نقره پیدا کرده‌اند. شاید دلیل آن، قیمت پائین و استفاده از این فلز به عنوان مواد اولیه صنایع مختلف باشد. توجه کنید که به طور متوسط، ۵۶ درصد نقره تولیدی در جهان صرف صنایع مختلف تولیدی می‌شود. و این خود نشانه خوبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است. مسلما با پیشرفت مذاکرات وین (۲۰۲۱) و توافق ایران با کشورهای غربی و باز شدن فضای اقتصادی کشور، تمرکز بر نقره نیز بیش از گذشته خواهد بود.

ظروف نقره دست دوم
برای فروش یا خرید ظروف نقره دست دوم، فرم را تکمیل کنید (روی عکس کلیک کنید)

نکته بسیار مهم و تکراری!!

به یاد داشته باشید که فروشنده‌ها موظفند که بعد از فروش ساچمه نقره‌ای یا گوارسه، با ارائه فاکتور رسمی به مشتری، قیمت ساچمه یا نقره پنبه (نقره گوارسه) و نحوه پرداخت هزینه آن را مشخص کنند. این مساله در خرید و فروش فلزات گرانبها بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه اخیرا نقره ساچمه یا پنبه تقلبی زیادی وارد بازار ایران کردند. به همین خاطر برای مشخص شدن محل دقیق خرید و احیانا پیگیری‌های قانونی بعدی، حتما از فروشنده تقاضا کنید که فاکتور خرید را برایتان صادر کند.   

برای سرمایه گذاری نقره آب شده بخرید

تیم نقره نما با چندین سال تجربه در زمینه تولید زیورالات نقره، شمش آب شده و ساچمه، پیشنهاد می‌کند که برای سرمایه گذاری قطعا از شمش آب شده استفاده کنید. متاسفانه در خرید ساچمه، مشکلات زیادی گریبانگیر خریدار می‌شود. چرا که وجود ناخالصی در ساچمه نقره حتمی است. به عبارت دیگر موقع خرید ساچمه اطمینان صد در صدی در مورد خلوص نقره وجود ندارد. و ممکن است که مقداری از ساچمه خریداری شده دارای ناخالصی باشد. در ضمن فروشندگان ساچمه در بیشتر مواقع از صدور فاکتور اجتناب می‌کنند. به همین خاطر امکان ردگیری تولیدکننده ساچمه نقره وجود ندارد. اما موقع خرید نقره آب شده به صورت شمش، امکان ردیابی تولیدکننده آن وجود دارد. بنابراین بهتر است که برای سرمایه گذاری در نقره اقدام به خرید نقره آب شده نمایید.

8 thoughts on “خرید و فروش نقره آب شده، ساچمه‌ای یا پنبه

 1. شهلا says:

  می شه بگید که قرص و ساچمه چه فرقی دارن؟
  من می خواستم نقر خام بگیرم. از کی بگیرم؟
  و اینکه شکلات خوری ترکیب نقره و شیشه یا بلو یه همچین چیزی دارین؟ توی فیلمای ترکیه دیدم.

  • alireza najarzadegan says:

   سلامت باشید. درخدمتتون هستیم.

 2. امیر says:

  سلام و خسته نباشید
  برای سرمایه گذاری نقره خان بخریم یا شمس نقره؟
  وکیوم زود به فروش می رسد؟

  • نقره نما says:

   سلام. وقت بخیر.
   با تشکر از پیامتون.
   لطفا با نقره نماس تماس بگیرید. کارشناس ما کاملا شما رو راهنمایی خواهند کرد.

 3. نوروزی says:

  سلام خیلی خوبه که در خصوص همه موضوعات مربوط به نقره توضیح دادید ولی معمولا برای کسی که برای اولین بار وارد سرمایه گذاری در نقره میشه بودن یک فرد و راهنمایی بسیار مفید میتونه باشه

 4. علیرضا کریمایی says:

  با سلام . میخواستم بدونم آیا شمش نقره تقلبی هم داریم؟و اینکه با خریدن و نگه داشتن طولانی مدت میشه سود کرد یا اینک گزینه های کوتاه مدت هم برای سود کردن وجود داره. ممنون از اطلاع رسانی خوبتون

  • نقره نما says:

   با سلام
   تشکر از کامنت شما.
   بله، قطعا شمش تقلبی هم می‌تونه وجود داشته باشه. منتها با توجه به انگی که روی شمش زده شده، می‌شه پیگیری کرد.
   برای سود کردن کوتاه مدت، طلا رو پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر قصد سرمایه‌گذاری میان مدت داشته باشید، می‌تونید روی نقره حساب باز کنید.

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟

×