نقره ساچمه‌ای یا نقره پنبه و همه چیز در مورد آن

نقره ساچمه‌ای

همانطور که در مقاله عیار نقره نیز توضیح داده شد، نقره خالص یا نقره خام (یا نقره ۹۹۹) بسیار نرم است. در بازار ایران، به نقره خام، نقره پنبه (و بعضا نقره ساچمه‌ای) نیز می‌گویند که اگر به گوشتان خورد، بدانید که همان نقره خالص یا نقره خام است. در اصطلاح علمی، نقره به نسبت طلا از چکش‌خواری کمتری برخوردار است. شاید دلیل آن پیوندهای فلزی ضعیفی باشد که ساختار نقره را تشکیل داده است. معمولا برای افزایش مقاومت نقره و ساخت زیورآلات از آن، فلزات دیگری را در ساختار فلز نقره به کار می‌برند. با این کار، عیار نقره را تا ۹۲/۵ پائین آورده و بر استحکام آن اضافه می‌کنند. به چنین نقره‌ای، نقره استرلینگ گفته می‌شود.

استفاده‌ها و کاربردهای نقره خام

هدف از خرید نقره خام صرفا به کار بردن آن در صنعت جواهرسازی و زیورآلات نیست. بلکه در صنایع دیگری مانند الکترونیک، داروسازی و پزشکی نیز استفاده‌های فراوانی دارد. نقره فلزی ضد باکتری بوده و در صنعت داروسازی برای ساخت داروهای آنتی باکتریال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پزشکی و همیوپاتی نیز به طور گسترده از این فلز استفاده می‌شود. همچنین از نقره در دندانپزشکی به منظور ساخت آمالگام (پر کردن دندان) استفاده می‌شود. شاید به جرات بتوان گفت که امروزه یکی از گسترده‌ترین کاربردهای نقره در صنعت به غیر از تولید بردها و مدارهای الکترونیکی، استفاده از آن در ساخت پنل‌های خورشیدی است. نقره فلزی به شدت هادی گرما بوده و دقیق‌ترین انتخاب در ساخت پنل‌های خورشیدی به شمار می‌رود.  

چرا نقره خام را تبدیل به نقره ساچمه‌ای (نقره پنبه) می‌کنند؟

برای پاسخ به این سوال، در ابتدا باید اشاره کنیم که برای ساخت زیورآلات طلا یا نقره بایستی از تکه‌های طلا یا نقره به عنوان مواد اولیه استفاده کنیم. این تکه‌های طلا یا به صورت شمش است و به صورت ساچمه. به این منظور معمولا طلای آب شده را بیشتر به شکل شمش تبدیل می‌کنند و نقره آب شده را بیشتر به شکل ساچمه. توجه کنید که نقره به صورت شمش نقره نیز در بازار یافت می‌شود. اما نه به منظور مواد اولیه، بلکه بیشتر به شکل شمش‌های یادبود (شبیه سکه‌های طلای پارسیان).

شاید دلیل این تفاوت، به میزان ارزش این دو فلز و راحتی کار در ساخت جواهرات و زیورآلات برمی‌گردد. مسلما طلا، فلزی بسیار ارزشمندتر از نقره بوده و شکل شمش آن نیز طرفداران زیادی دارد. اما نقره به دلیل ارزان بودن، در صورتی از ارزش بالایی برخوردار است که تبدیل به زیورآلات نقره بشود. به این نکته نیز توجه کنید که معمولا قیمت شمش نقره به نسبت نقره ساچمه‌ای، ۲۰ تا ۳۰ درصد گران‌تر است. بنابراین مسلما خرید ساچمه نقره‌ای برای تولید زیورآلات نقره به صرفه‌تر خواهد بود.

نقره ساچمه‌ای
گلوله‌های نقره که از ذوب کردن نقره‌های شکسته به دست آمده است

به عبارت ساده‌تر، تولیدکنندگان نقره با خرید ساچمه نقره در حقیقت مواد اولیه تولید خود را جور می‌کنند. برای تولید ساچمه نقره، روش بسیار ساده‌ای وجود دارد. ابتدا سطل‌های مخصوص بزرگی را پر از آب یخ می‌کنند. سپس تکه‌های یخ فراونی را در داخل سطل قرار می‌دهند. حال به محض اینکه نقره ذوب شده در داخل این سطل‌ها ریخته شود، شکل گلوله یا ساچمه به خود گرفته و سرد می‌شوند.

در کنار ساچمه نقره، قرص نقره هم داریم!

برای اینکه قرص نقره را توضیح بدهیم، بایستی کمی در مورد غالکاری یا قالکاری اطلاعاتی ارائه بدهیم. به نقره آب شده یا بازیافتی در اصطلاح اهل فن، غال یا قال می‌گویند. به عمل ذوب کردن نقره‌های شکسته و غیرقابل استفاده و نیز جدا کردن نقره از مواد بازیافتی مانند قطعات الکترونیک، غالکاری یا قالکاری گفته می‌شود. این صنعت، طرفداران زیادی دارد و صنعت بسیار بزرگ و پول‌سازی به شمار می‌رود. به نقره‌ای که از غالکاری به دست می‌آید، قرص نقره گفته می‌شود. قرص نقره از نقره‌های شکسته، خاک کارگاه‌های نقره‌سازی، قطعات صنعتی مانند بردهای الکترونیک و مواد معدنی دارای نقره تولید می‌شود. غالکاری در کوره‌های مخصوصی که به کوره غال معروف است انجام می‌شود. جدا کردن نقره از چنین موادی، مراحل مختلفی دارد و فرآیند نسبتا پیچیده‌ای دارد.

نقره ساچمه‌ای
آب کردن نقره‌های دست دوم شکسته با استفاده از آتش

معمولا به دلیل ارزان‌تر بودن نقره‌ای که با غالکاری به دست می‌آید، بیشتر تولیدکنندگان زیورآلات ترجیج می‌دهند که از چنین نقره‌هایی استفاده کنند. البته قبل از اینکه از قرص نقره در ساخت زیورآلات نقره استفاده کنند، ناخالصی‌های موجود در آن را جداسازی می‌کنند. این کار با روش‌های مختلفی مانند ذوب یا حرارت الکتریسیته انجام می‌شود.

چطور تشخیص بدهیم که ساچمه نقر‌ه‌ای اصل است یا تقلبی؟

اگر شما در زمینه تولید زیورآلات نقره تازه‌کار هستید. و یا می‌خواهید به منظور حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خرید نقره کنید، باید مراقب ساچمه‌های نقره تقلبی باشید. متاسفانه افرادی متقلب و سودجو در بازار نقره فعالیت می‌کنند که ساچمه‌هایی بسیار شبیه به نقره تولید می‌کنند. تشخص این ساچمه‌ها بجز با استفاده از مواد شیمیایی قابل تشخیص نیست. در این موارد استفاده از محلول شورتر اکیدا پیشنهاد می‌شود. حتما توصیه می‌کنیم مقالات کارشناسی ما را که در وبسایت نقره نما، قرار دارد مورد مطالعه قرار بدهید. از طرف دیگر اگر تولیدکننده هستید، حتما از یک فرد خبره در هنگام خرید ساچمه نقره‌ای استفاده کنید. یا می‌توانید با کارشناسان نقره نما جهت مشاوره تماس گرفته و سوالات خود را با آنها در میان بگذارید. ما سعی می‌کنیم کاربردی‌ترین و عملی‌ترین پاسخ را در اختیار شما قرار دهیم.

نقره خام ترکیه بخریم یا ایرانی؟

نقره خام ایرانی از نظر قیمتی در مقایسه با نقره خام ترکیه همواره با قیمت‌های پائین‌تری معامله می‌شود. البته باید توجه کنید که این دو نوع نقره از نظر خلوص و حتی کیفیت نیز تفاوت‌های عمده‌‌ای با یکدیگر دارند. دلیل آن این است که در بازار ایران، برای اینکه قیمت نقره خام را به کمترین میزان خود برسانند، معمولا نقره‌های بازیافتی (غال یا قال) یا نقره‌های آب شده را به ساچمه تبدیل می‌کنند.

نقره خام یا ساچمه نقره را از کجا بخریم؟

نوسانات بازار نقره در دو سال گذشته باعث شده است که تولیدکنندگان زیورآلات نقره با کاهش قابل توجه تقاضا مواجه شوند. از مهمترین دلایل کاهش تقاضا، افزایش هزینه‌های مواد اولیه و هزینه‌های تولید زیورآلات نقره و در نتیجه بالا بودن بهای تمام شده این فلز گران‌قیمت بوده است.

یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های تولید زیورآلات نقره، خرید نقره ساچمه‌ای با قیمت مناسب و بعضا زیر قیمت بازار نقره است. فروشگاه نقره نما با داشتن چندین سال تجربه در زمینه تولید، خرید و فروش نقره، فرصتی استثنایی برای تولیدکنندگان زیورآلات نقره فراهم آورده است. در صورت داشتن هر گونه سفارش نقره ساچمه‌ای فرم مربوط در بخش “تماس با ما” را تکمیل نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سفارش شما رسیدگی کرده و ساچمه نقره‌ای مناسب با هزینه شما را در اختیارتان قرار خواهند داد.

آیا می‌توان از ساچمه نقره برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد؟

با اینکه بر اساس رسمی قدیمی در کشور ایران، معمولا بیشتر از فلز طلا برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی استفاده می‌کنند، اما در سایر کشورها از فلز نقره نیز برای سرمایه‌گذاری بلند مدت و سودآور استفاده می‌شود. در یک سال اخیر که قیمت طلا و سکه نوسانات زیادی را شاهد بوده و تب و تاب بازارهای سرمایه نظیر بورس اوراق بهادار تهران فروکش کرده است، افراد اقبال نسبتا مناسبی نسبت به نقره پیدا کرده‌اند. شاید دلیل آن، قیمت پائین و استفاده از این فلز به عنوان مواد اولیه صنایع مختلف باشد. توجه کنید که به طور متوسط، ۵۶ درصد نقره تولید شده در جهان صرف صنایع مختلف تولیدی می‌شود و این خود نشانه خوبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است. مسلما با پیشرفت مذاکرات وین (۲۰۲۱) و توافق ایران با کشورهای غربی و باز شدن فضای اقتصادی کشور، تمرکز بر نقره نیز بیش از گذشته خواهد بود.

نکته بسیار مهم تکراری!!

به یاد داشته باشید که فروشنده‌ها موظفند که بعد از فروش ساچمه نقره‌ای، با ارائه فاکتور رسمی به مشتری، قیمت ساچمه یا نقره پنبه و نحوه پرداخت هزینه آن را مشخص کنند. این مساله در خرید و فروش فلزات گرانبها بسیار حائز اهمیت است. اخیرا ساچمه‌های تقلبی با خلوص کمتر از حد مجاز در بازار ایران به وفور وارد شده است. بنابراین برای مشخص شدن محل دقیق خرید و احیانا پیگیری‌های قانونی بعدی، حتما از فروشنده تقاضا کنید که فاکتور خرید را برایتان صادر کند.   

One thought on “نقره ساچمه‌ای یا نقره پنبه و همه چیز در مورد آن

  1. شهلا says:

    می شه بگید که قرص و ساچمه چه فرقی دارن؟
    من می خواستم نقر خام بگیرم. از کی بگیرم؟
    و اینکه شکلات خوری ترکیب نقره و شیشه یا بلو یه همچین چیزی دارین؟ توی فیلمای ترکیه دیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *