نقره استرلینگ چیست؟

نقره استرلینگ نوعی نقره است که از 92/5 درصد نقره و 7/5 درصد از فلزاتی نظیر مس، نقره، نیکل و روی تشکیل می‌شود.

نقره، فلزی بسیار نرم است که استفاده از آن به تنهایی برای تولید جواهراتی مانند حلقه زنانه و مردانه، حلقه ست، گردنبند، النگو، گوشواره و سایر زیورآلات از کارایی لازم برخوردار نیست. بنابراین برای افزایش دوام نقره از فلزات دیگری در ترکیب نقره استفاده می‌کنند.

نقره استرلینگ و تفاوت آن با نقره سکه

معمولا برای ترکیب نقره با سایر فلزات، از یک نسبت مشخصی استفاده می‌شود. مشهورترین نسبت موجود که به عنوان استانداردی بسیار رایج در جهان به شمار می‌رود، نسبت 92/5 به 7/5 است. به چنین فلزی که از ترکیب 92/5 درصد نقره و 7/5 درصد فلزات دیگر تشکیل شده باشد، نقره استرلینگ گفته می‌شود. در صورتی که نقره به کار رفته در نقره استرلینگ از نوع آرجنیوم باشد، دوام نقره بالاتر می‌رود.

نقره استرلینگ، مناسب‌ترین نقره در ساخت زیورآلات، جواهرآلات و ظروف نقره محسوب می‌شود. اگر قصد خرید انگشتر نقره یا ست حقله را دارید ، مطمئن باشید که نقره‌ای که خرید می‌کنید، نقره استرلینگ است. سازندگان جواهرآلات نقره هرگز از نقره سکه برای ساخت زیورآلات استفاده نمی‌کنند. چرا که نقره سکه از خلوص پائین‌تری (90 درصد) نسبت به نقره استرلینگ برخوردار است.  

پس نقره خالص چیست؟

وقتی صحبت از نقره خالص می‌شود، منظور اصلی همان ترکیب 92/5 درصد نقره به 7/5 درصد آلیاژ است. چرا که زمانی که مقدار نقره بیشتر از 92/5 درصد در یک ترکیب باشد، از دوام لازم برخوردار نیست. بنابراین توجه داشته باشید که در فروشگاه‌های نقره یا نقره‌فروشی‌ها، به محض شنیدن کلمه نقره خالص، بدانید که منظور فروشنده، همان نقره استرلینگ است.

از کجا بدانم که نقره به کار رفته در زیورآلات، نقره استرلینگ است؟

توصیه می‌کنیم، زمانی که مشغول خرید انگشتر یا حلقه، گوشواره، گردنبد یا دستبند از نقره‌فروشی هستید، آن شی نقره‌ای را به دست بگیرید و در هر گوشه از آن به دنبال علامت S یا 925 باشید. به این علامت‌ها که روی نقره حک می‌شود، نشان هویتی نقره یا انگ می‌گویند. علامت S نشان‌دهنده حرف نخست Sterling و عدد 925 نشان‌دهنده میزان 92/5 درصد نقره به کار رفته در زیورآلات مورد نظر شماست. توجه کنید که به نقره استرلینگ، نقره 925 گفته می‌شود. در برخی از موارد فروشندگان از برچسب عیار نیز استفاده می‌کنند که عدد 925 روی آن نوشته شده است.

از کجا بدانیم نقره استرلینگ، تقلبی است؟

اگر به نشان هویتی نقره یا حرف S و عدد 925 حک شده بر روی نقره اعتماد ندارید، پس بهتر است یک آهن ربا همراه خود داشته باشید. دیده شده است که تعداد بسیار کمی از فروشندگان از آبکاری نقره استفاده می‌کنند. پس با گذاشتن یک آهن ربا بر روی نقره به راحتی می‌توانید متوجه این موضوع بشوید. در صورتی که آهن ربا به نقره بچسبد، پس انگشتر یا حلقه خریداری شده توسط شما تقلبی است.

استفاده از اسید

البته اگر بخواهید عیار و درستی نقره را به طور دقیق‌تر اندازه بگیرید، بایستی از عیارسنج یا محلول و یا اسید شورتر استفاده کنید که این امکان در نقره‌فروشی‌ها فراهم است. این روش بسیار خطرناک است و اگر یک نقره‌فروش آشنا دارید، از او کمک بگیرید. در صورتی که اسید، رنگ نقره را به قرمز یا سفید تبدیل کند، نقره موجود به ترتیب دارای خلوص 999 و 925 (نقره استرلینگ) است. اما به یاد داشته باشید که اگر رنگ نقره به سبز متمایل به آبی تبدیل شود، نقره موجود دارای ناخالصی‌ است.

استفاده از آب اکسیژنه

استفاده از آب اکسیژنه روش راحت‌تری است که در خانه نیز قابل انجام است. روش کار به این صورت است که انگشتر (حلقه)، دستبند و گوشواره نقره خود را در داخل ظرفی که حاوی آب اکسیژنه است، قرار بدهید. بعد از چند دقیقه (و نه فورا)، حباب‌هایی از اطراف شی نقره‌ای بالا می‌آید که نشان‌دهنده خلوص نقره شماست.  

چگونه علامت حک شده در نقره استرلینگ را با پلاتین اشتباه نگیریم؟

وقتی نقره و پلاتین را در دست خود بگیرید، در نگاه اول، همرنگ به نظر می‌رسند. چرا که هر دو، آبکاری می‌شوند و تشخیص اولیه آنها سخت‌تر می‌شود. بعضا هم شما نمی‌توانید نشان هویتی S را بر روی نقره پیدا کنید. در این وضعیت چه باید کرد؟ توصیه می‌کنیم باز هم به نشان هویتی آنها توجه کنید. همانطور که گفته شد نشان هویتی نقره 925 و بعضا 999 (نقره خالص) است، اما نشان هویتی پلاتین 800 یا 950 است.   

One thought on “نقره استرلینگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *