۳ مدل شیک برای زیورالات چرم و نقره

زیورالات چرمی

زیورالات چرمی از جمله اکسسوری‌های پرطرفدار بازار مد و فشن است. در سال‌های اخیر، دستبند چرمی تبدیل به یک اکسسوری آس در میان آقایان شده است. این زیورالات، به ویژه در میان آقایانی با سن ۲۵ تا ۳۹ بسیار پرطرفدار است. دستبند چرم در برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی در دست هر ورزشکار، اعضاء گروه راک، موج‌سواران، دوچرخه‌سواران و حتی ماجراجویان دیده می‌شود. معمولا امروزه از چرم مصنوعی برای ساخت زیورالات چرمی استفاده می‌کنند. ما در نقره نما در ساخت اکسسوری‌های چرمی و بخصوص دستبند چرمی از چرم طبیعی استفاده می‌کنیم. در زیر به معرفی سه زیورالات چرم و نقره می‌پردازیم. این زیورالات، استایل آقایان را تکمیل می‌کند.

قدمت زیورالات چرمی

چرم طبیعی از پوست حیواناتی مانند گوسفند، گاو، بز، روباه، خرگوش، مار، گوزن و … تهیه می‌شود. در دوران مختلف تاریخی، انسان از چرم برای محافظت از خود در مقابل سرما استفاده می‌کرد. یکی از کاربردهای چرم، ساخت اکسسوری‌های چرمی است. زیورالات چرمی از هزاران سال قبل، زینت‌بخش استایل خانم‌ها و آقایان بوده است. عصر آهن، اوج شکوفایی زیورالات چرمی است. در این دوره، اکسسوری‌های چرمی به لوکس‌ترین حالت خود رسید. در این دوره، در کنار جواهرات چرمی، محصولات دیگر چرمی نیز گسترش یافت.

زیورالات چرمی
دستبند چرم مردانه بسیار شیک و مناسب هدیه ولنتاین (برای خرید کلیک کنید)

زیورالات چرمی و شان اجتماعی

قدمت دستبندهای چرمی به دوره نوسنگی (۱۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد) برمی‌گردد. چرم طبیعی از پوست حیواناتی مانند گوسفند، گاو، بز، روباه، خرگوش، مار، گوزن و … تهیه می‌شود. در دوران مختلف تاریخی، انسان از چرم برای محافظت از خود در مقابل سرما استفاده می‌کرد. اما در مقطعی از تاریخ، چرم به عنوان یک بیانه و استیتمنت، نشان‌دهنده موقعیت اجتماعی افراد جامعه به شمار می‌رفت. برای مثال در مقبره توت‌عنخ‌آمون (Tutankhamen)، چندین دستبند چرمی با نقش‌برجسته نقره و طلا وجود دارد. این دستبندهای چرمی نشان‌دهنده مقام پادشاهی و فرعونی اوست.

در تمدن یونان و امپراطوری روم، دستبند چرمی بخشی از یونیفرم‌های سربازان به شمار می‌رفت. در این دوره عرض و ضخامت نوارهای چرمی بستگی به مقام نیروی نظامی داشت. شل‌یاد (Shel Yad) نام یک نوار چرمی است که یهودیان، هنگام نماز صبح به بازوی خود می‌بندند. شل یاد یا تفلین (Tefillin) به جعبه‌ای به نام فیلاکتر (Phylactery) وصل است که در درون آن مجموعه‌ای از دعاهای تورات قرار دارد.

زیورالات چرمی
دستبند چرمی دو رشته‌ای موجود در فروشگاه نقره نما (کلیک کنید)

نخستین دستبند استیتمنت چرمی تاریخ

اسپارتاکوس (Spartacus) از مهمترین شخصیت‌های تاریخ روم باستان است. او بر علیه نظام برده‌داری روم قیام کرد. بارزترین مشخصه اسپارتاکوس، پوشیدن نواری چرمی و ساده به دور مچ دست راستش بود. مورخان اعتقاد دارند که این نخستین نمونه از بکارگیری زیورالات و دستبند به عنوان یک بیانیه یا استیتمنت اجتماعی بود. اسپارتاکوس نهایتا توانست به همراه دوستان خود، اثر ماندگاری در تاریخ آزادگی روم باستان بر جای بگذارد.

زیورالات چرمی
دستبند چرم و نقره دو رشته‌ای خاص مناسب موقعیت‌های غیر رسمی (خرید کنید)

مچ‌بند چرمی در میان تمدن‌های ناشناخته

ترکان هون (Huns) و وایکینگ‌ها (Vikings) از مشهورترین جنگاورانی هستند که در جنگ‌های خود از لباس چرمی با دکمه‌های فلزی استفاده می‌کردند. در میان بومیان آمریکا، دستبند چرمی جایگاه والایی دارد. معمولا طبیبان سرخ‌پوست از مچ‌بندهای چرمی استفاده می‌کنند تا ارتباطشان با ارواح قوی‌تر شود.  

خرده فرهنگ هیپی و زیورالات چرمی

هیپی‌ها (Hippie) گروهی از جوانان آمریکایی بودند که در اواسط دهه ۶۰ تا اوایل دهه ۷۰ میلادی، فرهنگی معترض در مقابل طبقه بورژوا (سرمایه‌دار) به وجود آوردند. این گروه در تمامی شئون زندگی مانند معماری، سبک زندگی و حتی مد و فشن تغییرات عمده‌ای را ایجاد کردند. یکی از مشخصه‌های اصلی هیپی‌ها استفاده از دستبند چرمی به عنوان یک اکسسوری زینتی بود. در فرهنگ هیپی، این دستبند جایگزینی برای ساعت مچی و سایر جواهرات و زیورالات بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟

×