تحلیل بازار زیورالات نقره مردانه

از زمانی که هفته‌های مد لباس مردانه شروع شد، علاقه به جواهرات و زیورالات مردانه بخصوص زیورالات نقره مردانه زیادتر از قبل شد. البته شخصیت‌های پرطرفداری مانند جی زی (Jay-Z) و جان مایر (John Mayer) نیز در گسترش این علاقه بی‌تاثیر نبوده‌اند. تا چند دهه قبل، استفاده از زیورالات، عمدتا مختص خانم‌ها بود. اما مدتی است که آقایان هم سهم قابل توجهی از بازار جواهرات را به خود اختصاص داده‌اند.

آیا تا کنون با خود فکر کرده‌اید که چرا استفاده از زیورالات نقره در میان مردان رو به افزایش است؟ ریشه این اتفاق را باید در دو دهه گذشته و با ظهور شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات گسترده کمپانی‌های تولید جواهرات و زیورالات جستجو کرد. اینکه چرا مردان به زیورالات نقره و طلا خیلی علاقه پیدا کرد‌ه‌اند، موضوع بحثی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.  

اینستاگرام و زیورالات نقره مردانه

شبکه‌های اجتماعی و بخصوص اینستاگرام از بسترهای ارتباطی رو به رشد است که فرصت‌های تجاری منحصر به فردی را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد. هر روزه، مردمان جهان، دقایقی از زمان خود را به سپری کردن در صفحات اینستاگرام اختصاص می‌دهند. برای مثال، مردم بریتانیا به صورت روزانه، دو ساعت در روز را صرف استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. این آمار در کشورهای خاورمیانه به مراتب بیشتر است.

با وجود اینستاگرام، مطالعه مجلات مُد، روز به روز به کاهش گذاشته است. چرا که اینستاگرام این امکان را به وجود آورده است که نام‌های تجاری با سرعت برق‌آسایی در سطح جهان به شهرت برسند. اینستاگرام چنان سرعت بالایی در انتقال اطلاعات ایجاد کرده است که در کمتر از یک دقیقه، تحولات جدید در دنیای زیورالات نقره مردانه از گوشه‌ای از جهان به گوشه دیگر منتقل می‌شود. پست و استوری از رایج‌ترین فرمت‌های بارگذاری مطالب در میان طرفداران اینستاگرام است. این پست‌ها باعث ترغیب مردان در پوشیدن زیورالات نقره یا طلا می‌شود. به عبارت دیگر، این اینستاگرام است که به جوانان و مردان می‌گوید که چه چیزی دوست داشته باشند و چه چیزی بپوشند.

میزان فروش زیورالات و جواهرات مردانه

گزارشات معتبر بنگاه‌های اقتصادی در سراسر جهان، واقعیت‌های خیره‌کننده‌ای از میزان فروش زیورالات نقره و طلای مردانه طی سال‌های اخیر نشان می‌دهند. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات بازار “یورو مونیتور” (Euromonitor International)، میزان فروش زیورالات مردانه در سال ۲۰۱۷ به ۵/۳ میلیارد دلار رسید. این مقدار در مقایسه با سال ۲۰۱۲ که ۴/۳ میلیارد دلار بود، افزایشی ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. در همان سال یعنی ۲۰۱۷، میزان فروش زیورالات زنانه ۳۱/۹ میلیارد دلار بود. با اینکه مقایسه فروش زیورالات زنانه و مردانه منطقی به نظر نمی‌رسد، اما افزایش فروش جواهرات مردانه، نشان‌دهنده رشد روزافزون بازار زیورالات مردانه است.

رشد بازار انگشتر مردانه

انگشتر از محبوب‌ترین زیورالات و جواهرات در میان مردان است. آمار مرکز تحقیقات بازار “ان پی دی” (The NPD Group) نشان می‌دهد که در ایالات متحده آمریکا، یک سوم فروش جواهرات و زیورالات مردانه متعلق به انگشتر است. پس از انگشتر مردانه، گردنبند و زنجیر در رتبه دوم قرار دارد. گردنبند و زنجیر مردانه به تنهایی یک چهارم فروش را به خود اختصاص داده است.

یکی از مدیران شرکت دیوید پری (David Perry & Associates) به محبوب شدن انگشترهای مردانه اشاره می‌کند. این مدیر می‌گوید: “بسیاری از مردان عادت به دست کردن رینگ‌ها یا حلقه‌های موجود در بازار نیستند. مردان بیشتر، حلقه‌هایی را می‌پسندند که روی انگشتان راحت باشد. به عبارت دیگر حلقه به گونه‌ای ساخته شود که پایه نگهدارنده آن حالتی گنبدی داشته باشد. معمولا رینگ، فاقد چنین پایه نگهدارنده‌ای بوده و قسمت مفصل انگشت را تحت فشار قرار می‌دهد.”. در ایالات متحده آمریکا، متوسط قیمت انگشتر‌های مردانه‌ای که با استایل‌های جدید ساخته می‌شوند، بین ۲۹۵ تا ۷۹۰۰ دلار ارزش دارد.

چه زیورالات نقره مردانه ای طرفدار دارد؟

معمولا انگشتر مردانه در فروشگاه‌های مطرح زیورالات و جواهرات، همچنان به حکمفرمایی خود ادامه می‌دهد. مدیر فروشگاه میمی هاپن لندن (Mimi Hoppen) اعتقاد دارد که انگشترهای نقره مهر (signet ring)، انگشترهای درشت (Big Chunky Silver Rings) و انگشترهای نقره حکاکی شده (Chunky Silver Carved Rings) از بیشترین طرفدار در دنیای زیورالات نقره مردانه برخوردار است. ژاپن، انگلستان و آمریکا از فعال‌ترین بازارهای زیورالات نقره مردانه است. در میان این سه بازار، ژاپنی جزو مشتریانی هستند که به دنبال زیورالات خاص‌تر می‌گردند.

سایر زیورالات نقره مردانه

بعد از حلقه و انگشتر نقره، باید یک بررسی اجمالی در مورد دستبند و گردنبند داشته باشیم. برندهای گوجی (Gucci) و شَنِل (Chanel) از معروف‌ترین برندهای تولیدکننده زیورالات مردانه به شمار می‌روند. البته بایستی آویزها و گردنبندهای مردانه مجموعه الکساندر مک کوئین (The Alexander McQueen) هم به این لیست اضافه کنیم. مک کوئین با ساخت گردنبندهایی با کریستال سواروسکی و آویز مدالیون (Medallion) نقش مهمی در بازار گردنبندهای مردانه به خود اختصاص داده است.

جدایی زیورالات مردانه و زنانه!!!

بر اساس گفته کارن گیبرسون (Karen Giberson)، رئیس گروه تجاری شورای لوام جانبی (The Accessories Council) نیویورک، برخی از مردان به دنبال زیورالات و جواهراتی با تمایز مشخص از زیورالات زنانه هستند. مردان این را نوع پوشیدن زیورالات در طول شبانه روز به طرز کاملی نشان می‌دهند. بنابراین روند بازار زیورالات و جواهرات نشان می‌دهد که مردان به دنبال زیورالاتی با مشخصات مردانه هستند. از جمله این نشانه‌ها را در برخی از فروشگاه‌های بزرگ مانند هاپِن شاهد هستیم. در این فرشگاه، بخش جواهرات مردانه و زنانه از یکدیگر جدا شده است.

باید توجه داشت که یکی از دلایل استقبال از زیوالات مردانه، گستردگی لباس‌های راحتی (Loungewear) در میان مردان است. لباس راحتی باعث شد که مردان در هر موقعیتی زیورالات را با لباس‌ها ست کنند. یکی از کارشناسان صنعت مد اعتقاد دارد که مردان باید از زیورالاتی استفاده کنند که مردانه به نظر برسند. به عبارت دیگر جواهرات و زیورالات باید به زبان مردان صحبت کنند. به همین خاطر برخی از طراحان زیورالات به سمت طرح‌هایی به صورت مار، چشم شیطانی، جمجمه با تاج یا فیل‌ حرکت کرده‌اند. عمده‌ترین رنگ به کار رفته در این زیورالات، رنگ نقره‌ای با سنگ‌ها یا کریستال‌های سیاه رنگ است.

آمادئو (Amadeo) یکی از برندهای معروف در این زمینه است که اخیرا نمونه‌هایی از زیورالات آن را می‌توان در فستیوال‌های سینمایی مانند جشنواره کن (Cannes Film Festival) مشاهده کرد. اسپایک لی (Spike Lee)، کارگردان مطرح آمریکایی از آخرین شخصیت‌های سینمایی بود که در همراه با چندین حلقه و گردنبند آمادئو در جشنواره کن شرکت کرد. اسپایک لی اعتقاد دارد که این جواهرات همواره برای شانس به همراه داشته است. او موفق شد در جشنواره کن 2018، جایزه نخل طلا را برای فیلم بلکککلنزمن (BlacKkKlansman) دریافت کند.

الماس در زیورالات مردانه

محبوبیت الماس در زیورالات مردانه رو به افزایش است. مردان تمایل دارند که در زیورالات خود، اندکی درخشش را تجربه کنند. اما نه مانند زیورالات زنان. به همین خاطر اخیرا شاهد استفاده از الماس در انگشترها و دستبندهای مردانه هستیم. می‌توان گفت که استفاده از الماس در زیورالات مردانه یک سنت هندی است. بخصوص گردنبندهایی چند طبقه با وزن بالا که نمادی از دنیای جواهرات بدون جنسیت بود. اما امروزه شاهد استفاده از الماس با رویکرد جنسیتی به ویژه در دنیای مد و فشن مردانه هستیم.

 یکی از قدیمی‌ترین ساخته‌های کارتیه، گردنبندی پنج طبقه است که متشکل از ۲۹۲۹ قطعه الماس است. این گردنبد (The Collier de Patiala), متعلق به مهاراجه‌ای هندی به نام بوپیندر سینگ (Sir Bhupinder Singh) است. کارتیه این گردنبند را در سال ۱۹۲۸ ساخت. مقدار ۲۳۴ قیراط الماس در گردنبند پوبیندر به کار برده‌اند.

زیورالات مفهومی

اخیرا مردان به زیورالاتی علاقمند شده‌اند که نوعی پیام را در خود داشته باشد. مردان علاقه دارند که جواهرات و زیورالاتشان منحصر به فرد بوده و داستانی را در پشت خود داشته باشد. برای مثال در یک دهه گذشته، شرکت Dune Jewelry در جواهرات ساخت خود، از شن و ماسه‌های نقاط مختلف جهان مانند دوبی و مالدیو استفاده می‌کند. این ماسه‌ها در زمان‌های مختلفی جمع‌آوری شده‌اند. و به نوعی بیانگر مقاصد گردشگری رویایی، مقاصد سفر و تجربیات منحصر به فرد هر کدام از سفارش‌دهندگان است. آنها این جواهرات را جواهرات تجربی نامگذاری کرده‌اند. این شرکت بانکی (Sandband) از ماسه‌های مختلف ارسالی از سوی سفارش‌دهندگان ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟

×