دوازده نکته مهم در هدیه دادن

نکات مهم در هدیه دادن

نکات مهم در هدیه دادن رعایت چیزهایی هست که باعث می‌شه ارتباطات محکم‌تر و محبت‌آمیزتر بشه. اما اکثر وقت‌ها پیدا کردن یک هدیه خوب برای افرادی که دوستشان داریم، زمان‌بر و همچنین اعصاب‌خوردکن هست. این هدیه بایستی جوری باشه که گیرنده اون، لذت ببره. پس لازمه که کمی آینده‌نگری داشته باشیم و شخصیت و سلیقه دوستمون رو کاملا بشناسیم.

نکات مهم در هدیه دادن: چرا هدیه می‌دیم؟

اینکه چرا هدیه می‌دیم، شاید کمی بدیهی به نظر برسه. شاید مهمترین دلیل هدیه دادن این باشه که نشون بدیم طرف مقابل برامون اهمیت داره. در واقع ما با این کار مراقب روابطمون با اطرافیان هستیم. یا با این کار عشقمون رو به همسرمون، معشوقه یا دوستمون نشون می‌دیم.

گردنبند زنانه 925
گردنبند نقره شیک مناسب برای هدیه ولنتاین | برای خرید روی عکس کلیک کنید

مناسبت‌ها، بهانه‌ای برای هدیه دادن

از نکات مهم در هدیه دادن توجه به مناسبت‌هاست. اینکه ما چی باید هدیه بدیم، بستگی به مناسبتی داره که در اون قرار بگیریم. مسلما هدیه عروسی با هدیه تولد بسیار متفاوت هست. به هر صورت در هر مراسمی که واقع شوید، بایستی آداب هدیه دادن رو رعایت کنید. البته برخی از افراد هستند که از هدیه‌های مادی زیاد خوششون نمی‌یاد. نباید به این افراد ایراد گرفت و بایستی به عقاید و باورهای افراد احترام گذاشت. اما این موضوع دلیل هدیه دادن نیست. هدایای غیرمادی هم وجود داره که در ادامه این مقاله به اونها اشاره می‌کنیم.

هدیه تولد

هدیه تولد به یک بزرگسال رو با یک تماس تلفنی، ارسال ایمیل و یا یک پیامک شروع کنید. توصیه می‌کنیم که گیرنده هدیه به یک سری سوال در درون خودش پاسخ بده. معمولا حتی افرادی که با هم مشکل دارند هم به یکدیگر تبریک تولد ارسال می‌کنند. در چنین شرایطی، گیرنده تولد بایستی با خودش صلح کنه و احساس بدی نسبت به افرادی که باهاشون مشکل داره، نداشته باشه.

گردبند رزگلد فلاور نقره
گردنبند دخترانه شبک مناسب برای هدیه تولد | برای خرید روی عکس کلیک کنید

شاید این فرصتی هست برای برقراری ارتباط مجدد. در دادن هدیه دقت کنید که هرگز ارزش مادی هدیه خودتون رو بالا پائین نکنید. هرگز به این فکر نکنید که هدیه طرف مقابلتون در تولد خودتون چقدر بوده؟ گرون بوده یا ارزان. به حس درونی خودتون رجوع کنید و این رو در نظر بگیرید که هدیه شما، پیام‌آور عشق و صلح هست. شاید شما بتونید برای بزرگسالان هدیه مادی اهدا نکنید، اما در مورد بچه‌ها و کودکان حتما یک هدیه مادی تهیه کنید.

هدیه در مناسبت‌های ملی و میهنی

وقتی به سفره‌های هفت سین فکر می‌کنیم، حتما به یاد عیدی بزرگ‌ترها می‌افتیم. در واقع این عیدی، همون هدیه عید نوروز هست. مخصوصا کودکان در چنین روزی، قطعا منتظر عیدی هستند. در مورد بچه‌ها هرگز از کارت هدیه بانکی یا پول استفاده نکنید. بچه‌ها بیش از آنکه به ارزش پول دقت کنند، به کاربرد اون دقت می‌کنند. پس بهتره که یک هدیه، مناسب کودکان تهیه کنید.

هدیه برای سالگردها

معمول‌ترین هدیه سالگرد، تهیه هدیه برای سالگرد عروسی یا سالگرد عقد هست. معمولا در چنین مناسبت‌هایی، وظیفه سنگینی بر دوش آقایان هست. در چنین مناسبتی بهتره که یک قطعه زیورالات نقره برای همسرتون تهیه کنید. فقط کافیه یک سری به فروشگاه نقره نما بزنید. لیستی از زیباترین هدایای نقره در اونجا به نمایش گذاشته شده. شما می‌تونید از میان زیورالات متعدد، یک گردنبند نقره بسیار شیک انتخاب کنید. البته انتخاب چرم و نقره هم کاملا بجاست. اگر در بخش فروشگاه نقره نما، چیزی به چشمتان برنخورد، بهتره به صفحه اینستاگرام نقره نما سر بزنید. برای اینکه بهتر بتونید تصمیم بگیرید، توصیه می‌کنیم با کارشناس فروش نقره نما تماس بگیرید. حتما یک پیشنهاد خوب به شما خواهد داد. تماس از شما و پیشنهاد از نقره نما.

هدیه عروسی

هدیه عروسی با هر هدیه دیگری متفاوت هست. معمولا این هدیه بایستی کمی رسمی‌تر باشه. اصلا نمی‌شه هدیه تولد رو به عنوان هدیه عروسی داد. دقت کنید که هدیه عروسی باید به غیر از پیام عشق، باید دارای پیام اهمیت دادن به طرف مقابل هم باشه. سعی کنید این هدیه رو حتما با گل همراه کنید. پیشنهاد می‌کنیم که از گل رز استفاده کنید. شما می‌تونید هدیه اصلی رو در داخل یک پاکت شیک قرار بدید و سه شاخه گل رز رو به روی پاکت متصل کنید. سعی کنید کمی خلاقانه و ظریف‌تر به نظر برسه. به عنوان یک پیشنهاد دیگه باید بگیم که می‌تونید یک جعبه شیرینی رو هم چاشنی هدیه خودتون بکنید. فقط به یاد داشته باشید که شیرینی‌های شما کوچک و ظریف باشه.

پیدا کردن هدیه برای کسی که خوب می‌شناسیش

اگر هدیه رو برای کسی می‌خرید که اون رو کامل می‌شناسید، کمی کارتان راحت‌تر هست. حداقل دچار شک و شبهه در مورد سلایق دوستتون نمی‌شید. اما با این همه رعایت یک سری نکات مهم هست که باید به اونها توجه بکنید:

لیستی از علایق دوستتون تهیه کنید

قبل از اینکه اقدامی در مورد خرید بکنید، بایستی بشینید و لیستی از ترجیحات و علاقمندی‌های دوستتون تهیه کنید. بهتره که به صورت کتبی بنویسید و موارد رو مرور کنید. به این ترتیب شما این فرصت رو دارید که هدیه دوستتون رو کاملا شخصی‌سازی بکنید. در این لیست، مشخص کنید که آیا دوستتون درون‌گرا هست یا برون‌گرا. این موضوع به شما کمک می‌کنه که چه نوع تجربه‌ای رو برای دوستتون رقم بزنید.

سن دوستت رو در نظر بگیر. برای مثال یک آقا یا خانم ۴۵ ساله نسبت به کسی که در سنین تینیجری (۱۲ تا ۱۹ سالگی) قرار داره، سلیقه متفاوت‌تری داره. سعی کنید در مورد سرگرمی‌های دوستتون فکر کنید. برای مثال ممکن هست که دوستتون عاشق باغبانی باشه. پس در این صورت می‌تونید به گل‌ و گیاه برای هدیه دادن فکر کنید.

چقدر به دوستتون نزدیک هستید؟

میزان نزدیکی به یک شخص در تعیین نوع هدیه تاثیرگذار هست. برای مثال اگر شما با شخصی که قصد هدیه دادن به اون رو دارید، صمیمی باشید، می‌تونید هدیه شخصی‌تری رو بخرید. دقت کنید که اگر به شخص مقابلتان خیلی نزدیک نیستید، حتما از هدیه‌های عمومی‌تری استفاده کنید. اما در نظر بگیرید که این هدیه شما بایستی کاربردی باشه. در چنین شرایطی اگه نتونستید چیزی انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که یک کارت اعتباری بانکی تهیه کنید. با این کار شما به طرف مقابلتون این پیام رو می‌دیدکه در خرید هر هدیه‌ای آزاد هست.

در صورتی که رابطه‌تون با طرف مقابلتون عاشقانه و رمانتیک هست، دستتون در انتخاب هدیه کاملا باز هست. حتی می‌تونید برای دادن هدیه‌تون یک شام فانتزی و رمانتیک ترتیب بدید. فقط یادتون باشه که هدیه شما بایستی بوی عشق افلاطونی بده.   

شناسایی چیزهایی که دوستتون نیاز داره

وسایل مورد نیاز یک فرد ممکنه از نوع وسایلی باشه که در زندگی روزمره به دردش بخوره. این وسیله می‌تونه وسیله آشپزخانه باشه و یا حتی کوله پشتی سفر. ممکنه که قیمت این وسیله خیلی بالاتر باشه و دوستتون نتونه اون رو تهیه کنه. در چنین شرایطی کافیه شما بدونید که دوستتون چه بخشی از هزینه خرید رو خودش تهیه کرده. به این ترتیب شما به راحتی می‌تونید کمبود این هزینه رو در اختیارش بگذارید.

یک نکته مهم در خرید هدیه اینه که شما بایستی بودجه خارج از عرفی رو برای هدیه در نظر نگیرید. منظور اینه که شما نبایستی یک هدیه گران قیمت برای دوستتون تهیه کنید. در بیشتر مواقع این نوع خریدها به نوعی توهین تلقی می‌شه. به عبارتی سعی کنید که هدیه شما غافل‌گیرکننده باشه و نه شوک‌برانگیز.

نکات مهم در هدیه دادن: بررسی لیست آرزوهای طرف مقابل

مسلما هر کسی در زندگی یک سری لیست آرزو داره (wish list). این لیست آرزوها معمولا توسط خود فرد و در یکی از وبسایت‌های eBay، Amazon و یا Etsy درست می‌شه. این وبسایت‌ها معمولا یک گزینه‌ای در کنار محصولات می‌گذارند تا در صورت دوست داشتن، به لیست آرزوها اضافه کنید. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که از یک سری فرصت‌های پیش آمده استفاده کنید و متوجه لیست آرزوهای عشقتون بشید. البته توجه کنید که این کارتون باعث رنجش دوستتون نشه. برای مثال زمانی که دوستتون مشغول سپری کردن زمان در یکی از این وبسایت‌ها هست، در کنارش قرار بگیرید و به لیست آرزوهاش دقت کنید.

از هدایای احساس‌برانگیز استفاده کنید

هدیه‌ای که بتونه حس و عشق طرف مقابلتون را برانگیخته کنه، همیشه جزو بهترین هدیه‌هاست. برای مثال شما می‌تونید یک عکس مشترک و احاسی رو قاب کنید و به دوستتون هدیه بدید. یا اینکه می‌تونید یک سوغاتی خاطره‌انگیز رو که در یکی از سفرهای مشترکتون خریدید رو قاب کنید و هدیه بدید. مطمئن هستیم یک فضای بسیار صمیمی بینتون ایجاد می‌شه.

نکات مهم در هدیه دادن: یک دعوت خوب به عنوان هدیه

معمولا یک سری تجربیاتی هستند که اگر در اختیار دوستتون قرار بدید، هرگز از ذهنش پاک نمی‌شه. برای مثال شما می‌تونید دوستتون رو به رفتینگ در آب‌های خروشان دعوت کنید. یا می‌تونید با دعوت به یک باغ ـ رستوران بسیار شیک همراه با موسیقی، غافلگیرش کنید. اگر دوستتون یک خانم هست، مطمئن باشید که عاشق چنین تجربیاتی هست و اصلا فکر هیچ چیز دیگه‌ای رو نمی‌کنه. این جوری شما در ذهن عشقتون یک خاطره‌ای کاشتید که تا آخر عمرش به یادش می‌مونه.

وقت خودتتون رو هدیه بدید

اگر دوستتون از جمله افرادی هست که بسیار پرمشغله هست و اصلا وقت اضافه برای خودش نداره، بهترین فرصت برای شماست. شما می‌تونید کمی از وقت شلوغش رو باز کنید. برای مثال یک روز از صبح تا شب، بچه‌اش رو نگهداری کنید. به درس‌های فرزندش رسیدگی کنید. این جوری دوستتون زمان کافی رو در اختیار خواهد داشت که کمی به خودش رسیدگی کنه. کمی پیاده روی کنه و یک روز از وظایف همیشگی رها بشه. آخر روز هم بهتره یک شام بسیار خوشمزه درست کنید و خودش یا خانواده‌اش رو در یک پارک بسیار شیک مهمان کنید. یادتون باشه که نیاز نیست این دعوت در رستوران باشه. اجازه بدید که دوستتون هم راحت باشه و احساس شرمندگی نداشته باشه. ایده خوبیه، نه؟

نکات مهم در هدیه دادن: هدیه رو خودتون درست کنید

اگر کمی کار دستی بلد باشید، کار حله. به راحتی می‌تونید در عرض چند ساعت یک هدیه شیک و به‌یادماندنی برای دوست یا عشقتون درست کنید. اجازه بدید دوستتون این حس رو داشته باشه که شما به خاطر دوست داشتنش، چندین ساعت از وقتتون رو صرف درست کردن این هدیه کردید. برای مثال می‌تونید یک کیک خانگی با شمع‌های خانگی و یا یک رومیزی با گل‌های ریز براش آماده کنید. یک بسته‌بندی پارچه‌ای می‌تونه کار رو تموم کنه. شما با این کارتون یک هدیه خیره‌کننده درست کردید. یک بار امتحان کنید. در کنار کیک می‌تونید یک عصرانه مختصر با چای لاهیجان خوش طعم هم آماده کنید.

پیدا کردن هدیه برای کسی که نمی‌شناسیش

مشکل‌ترین جای کار آنجاست که شما کسی رو که قصد دارید بهش هدیه بدید، نمی‌شناسید. اما هیچ نگران نباشید. در این مورد هم تعداد زیادی ایده هست که در زیر با هم بررسی می‌کنیم.

یک هدیه مخصوص میزبان درست کنید

حتما پیش اومده که شما رو به یک دورهمی دوستانه یا مراسمی از این دست دعوت کردند. در چنین مواقعی شما یک هدیه به رسم احترام با خودتون به همراه می‌برید. به این هدیه، هدیه میزبان (hostess gift) گفته می‌شه. برای مثال شما می‌تونید یک کیک خانگی یا یک نوشیدنی خاص رو به عنوان هدیه، به میزبان خودتون پیشکش کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم که ترکیبی از چند ادویه خاص و محلی رو در یک شیشه شیک بریزید و تقدیم میزبان کنید. یا یک صابون دستی بسازید و در یک کاغذ قدیمی بپیچیدی. مطمئن هستیم که میزبانتون ذوق زیادی می‌کنه.  

یک هدیه از وسایل روزانه و به‌دردبخور بخرید

یادم می‌یاد بیست سال پیش یکی از اساتید ادبیات، نیاز زیادی به کتاب‌های تخصصی داشت. در به در دنبال کارت خرید کتاب از نمایشگاه کتاب تهران بود. این فرصتی بود که من ازش استفاده کردم و کارتم رو بهش دادم. حتی برای خرید کتاب به تهران رفتم. الان بعد از چندین سال، هر موقع لای کتاب رو باز می‌کنه، اسم من روی فاکتور خرید کتاب دیده می‌شه.

پس اگر طرف مقابلتون کسی هست که به طور مرتب از وسایل خاصی استفاده می‌کنه، شما می‌تونید همون وسایل رو براش بخرید. برای مثال اگر گیرنده هدیه یک معلم یا دبیر هست، بهترین هدیه، خریدن یک سری خودکار شیک و چند بسته کاغذ فانتزی برای نوشتن هست. فقط دقت کنید مقدار این هدایا طوری باشه که باعث بشه، این معلم یا دبیر مجبور به خرید مجدد نشه. معمولا کاغذ و خودکار چیزی هست که همیشه دم دست معلم هست. بنابراین یاد شما همیشه در ذهن و روح معلم باقی می‌مونه.

یک هدیه کاربردی، اما خاص

اگر قصد دارید برای رئیستان یک هدیه به‌یادماندنی تهیه کنید، پیشنهادات زیادی می‌تونیم داشته باشیم. هدیه‌هایی که با افتخار به رئیستان اهدا کنید. باری مثال شما می‌تونید یک موکتل از میوه‌های مختلف درست کنید و در یخچال اتاق رئیستان بگذارید. مسلما نوشیدن این پارچ موکتل در روزهای گرم تابستان حس خوبی رو در رئیس اداره ایجاد می‌کنه. یا می‌تونید یک تراریوم شیشه‌ای زیبا درست کنید و در اتاق رئیس بگذارید. اگر کمی با رئیستان راحت هستید، می‌تونید یک تقویم فانتزی و تا حدودی خنده‌دار برای روی میزش تهیه کنید.

نکات مهم در هدیه دادن: پذیرایی در رستوران

اگر خواستید همکارتون رو غافل‌گیر کنید، می‌تونید بعد از وقت کاری، به اتفاق به یک رستوران شیک برید. البته این هدیه، هم شیک هست و هم حرفه‌ای. شما با هدیه‌تون، این فرصت رو برای دوستتون فراهم می‌کنید که بتونه یک وعده غذا رو در بیرون از خانه و به دور از استرس‌های روزانه نوش جان کنه. اما اگر قصد خرید هدیه برای چند نفر از همکارانتون رو دارید، پیشنهاد ما خرید یک بطری سکنجبین هست. شما می‌تونید این هدیه‌ها رو در چند سبد بسیار زیبا قرار بدید و تقدیم همکارهاتون بکنید.

راهنمایی گرفتن از اطرافیان

اگر در خرید هدیه به مشکل جدی برخوردید، بهتره که از آشنایان و دوستان واسطه کمک بگیرید. البته طبیعی هست. طرف مقابلتون، کسی هست که شما شناخت درستی ازش ندارید. برای مثال برای خرید هدیه برای رئیس جدید، بهتره از یکی از همکاران نزدیک به او استفاده کنید. یک راه کمی زمان‌بر هم اینه که از طوفان ذهنی استفاده کنید. برای این کار می‌تونید با چند نفر از همکاراتون در یک اتاق بشینید و هم‌اندیشی کنید. هر کسی می‌تونه هر پیشنهادی رو بده. هم پیشنهاد خنده‌دار و هم پیشنهاد جدی. فقط یادتون باشه که قوه خیال همدیگه رو تخریب نکنید. اجازه بدید افکارتون همین جوری بباره. بالاخره یک چیز خوب از جلسه درمی‌یاد.

نحوه ارائه هدیه

سعی کنید بسته‌بندی هدیه رو خوب انتخاب کنید و اون رو کاملا شخصی‌سازی کنید. برای این کار دقت کنید که گیرنده هدیه از چه رنگ یا حیوانی خوشش می‌یاد. برای مثال اگر از خرس خوشش بیاد، می‌تونید از کاغذی استفاده کنید که عکس خرش روش چاپ شده باشه. یا می‌تونید بسته رو با یک روبان زیبا ببندید. البته می‌شه کمی هم خلاقیت به خرج داد. مثلا می‌تونید هدیه رو یا چسب نواری به گونه‌ای که باز کردن اون سخت باشه، پیچید. موقع باز کردن هدیه، باید در کنار دوستتون قرار بگیرد و شاهد تقلای اون باشید. کمی سر به سرش بگذارید. خیلی خوش می‌گذره.

از یک کارت تبریک استفاده کنید

برای اینکه حس درونی‌تون رو به هدیه اضافه کنید، بهتره که از کارت هدیه استفاده کنید. در واقع، شما با یک نوشته روی کارت، هدیه‌تون رو یا یک احساس عمیق اهدا می‌کنید. برای مثال بهتره از کارت‌های خنده‌دار و فانتزی استفاده کنید. اگر هدیه شما فقط یک کارت تبریک هست، بهتره اون رو در یک پاکت قرار بدید. اصلا فکر نکنید که هدیه‌تون بی‌ارزش هست و بایستی حتما یک هدیه خریداری می‌کردید. کاری که احساس آدمی انجام می‌ده، یک ماشین لامبورگینی هم انجام نمی‌ده.

نکات مهم در هدیه دادن: خلاقیت به خرج بدید

در مرحله اهدای هدیه می‌تونید خلاقیت‌های زیادی به خرج بدید. برای مثال گیرنده هدیه رو دنبال نخود سیاه بفرستید. کاری کنید که جای دیگه‌ای دنبال هدیه باشه. هدیه رو مخفی کنید و یا رمزگذاری کنید. کیفش اینجاست که هدیه رو لای کیف خودش بگذارید. اینجا دقیقا جایی هست که دوستتون اصلا انتظارش رو نداره. مطمئن باشید که جلسه اهدای هدیه بهتر از خود هدیه خواهد بود و آدرنالین خون دوستتون رو بیشتر و بیشتر می‌کنه. اگر این مراسم با حضور چند نفر از دوست‌های مشترکتون باشه، لذت‌بخش‌تر هست. تا جایی که می‌تونید مراسم رو طولانی‌تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟

×